Netradiční zimní sporty

Netradiční zimní sportyTentokrát vám v našem tipu na výlet přinášíme trochu netradiční zimní sporty.

Ti, co mají doma běžky a psa, se mohou pustit do sportu zvaného skijöring. Jedná se o zimní sport, kdy je člověk na lyžích připoután lanem ke psu, více psům nebo také ke koni. A jaký pes je pro tento sport vhodný? Určitě je vhodnější pes středního nebo většího plemene. Je mnoho plemen, která jsou pro běhání přímo stvořena, jako například plemena lovecká. Setr, všichni ohaři a retrívři vydrží běhat i hodiny. A plemena jako sibiřský husky nebo aljašský malamut jsou na běh ve sněhu přímo šlechtěna, na běžkách budou ve svém živlu.

Nejdříve pomalu

Musíme ale myslet na fyzickou kondici našeho psa. Pokud není zvyklý běhat delší trasy, je potřeba naše výlety prodlužovat postupně, abychom pejska zbytečně nepřetížili. Dále je důležité, aby měl pes základní ovladatelnost. Kromě základních povelů ho můžeme učit i další: pomalu, stůj, doprava, doleva apod. Než vyrazíme, je dobré si pořídit alespoň základní výstroj pro sebe a pro psa. Abychom měli na lyžích volné ruce, používáme bederní opasek, ke kterému si pejska připneme. V obchodech je nabídka opravdu široká. Pro psa si musíme pořídit postroj, při zápřahu by se na obyčejném obojku škrtil. A zapomenout nesmíme na dlouhé vodítko, je důležité mít od psa dostatečnou bezpečnou vzdálenost.

Můžete závodit nebo jen fandit

Kdo by byl v tomto sportu opravdu dobrý, může se zúčastnit závodů, které se v České republice již tradičně pořádají. První závody se konaly už v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. Tento sport k nám přišel ze severských zemí, ze Skandinávie, kde domorodci používali psy k běžné dopravě. V dnešní době se mu věnuje stále více lidí a nadšených psů.

Za koněm

Ale skijöring není sport jen pro psy. Jak už bylo řečeno, zapřáhnout můžeme i koně. A jakého koně zapřáhnout? Na rozdíl od psů můžeme zapřáhnout v podstatě jakékoli plemeno. Důležité je, aby to byl kůň s klidnou povahou, který se nebude lyžaře bát. Také musí být dobře ovladatelný, je důležité, aby dokázal udržet směr a tempo. Co se vybavení týče, pro lyžování za koněm se nepoužívají běžky, ale lyže sjezdové. Koni dáme sedlo, ke kterému přivážeme dvě dlouhé opratě, například provazy na lonžování. Jezdec na koni a lyžař se domlouvají na tempu a směru jízdy. Kdo má opravdu zkušeného koně a je dobrý lyžař, může si koně vést i sám. Také v lyžování za koněm se pořádají závody, jedny letos proběhly například u Litomyšle. Za koně ale můžeme zapřáhnout i obyčejné sáňky. Jak se sáňkami, tak i s lyžemi si užijeme mnoho legrace.

Chcete-li adrenalin

A pro vyznavače adrenalinu je připravena ještě jedna obměna skijöringu. Připoutat se totiž můžeme i za motorku. To už ale není taková legrace jako za psem nebo koněm, motorka dosáhne i jednou takové rychlosti než kůň. Pro člověka na lyžích je to velký nápor na nohy a ruce. Lyžař musí neustále s lyžemi pracovat, jinak se ve větších rychlostech neudrží.

Fantazii se meze nekladou

Výčet netradičních zimních sportů ale tímto zdaleka nekončí. Minulý víkend jsem viděla na poli za vesnicí snowboardistu, který se nechal tahat velkým drakem. I tento sport má svůj název, snowkiting. Fantazii se prostě meze nekladou. A nejkrásnější na tom je, že všechny tyto sporty můžeme zkoušet na poli nebo louce za vesnicí. Když do toho zapojíme i naše domácí mazlíčky, budeme mít s kým sdílet úžasné zážitky z netradičně stráveného odpoledne.

Proč: netradiční aktivita

Kam: pole, louka

Kdy: ve volný čas

Jak tam: pěšky nebo vlakem

Info: cs.wikipedia.org/wiki/skijöring

Na jak dlouho: dle fyzické kondice

(lk)