Muzeum obchodu bude vonět kávou

Muzeum obchodu bude vonět kávouMotto: „Vybudovat muzeum je jedna z možností, jak si sběratel může udělat ve svých sbírkách systém.

Pan Zdeněk Žáček, majitel Eso marketu v Letech, představuje nově vznikající muzeum v Karlštejně, kde kromě prohlídky prvorepublikových prodejen a historického automobilu bude možné zakoupit čerstvě upraženou kávu.

Co všechno sbíráte?

Sbírám historické věci se vztahem k obchodu – jsou to celá vybavení prodejen včetně pultů a pokladen, staré dřevěné ledničky na led, ale také obaly, reklamní předměty a katalogy.

Asi známější jsem jako sběratel veteránů aut a motorek, to je můj velký koníček už od patnácti let. V té době jsem většinu věcí získával zdarma, protože lidé se těchto věcí rádi zbavovali. Postupně jsem je vyměňoval, opravoval, doplňoval. Dnes mám slušnou sbírku aut a motorek. Většinu aut jsem opravoval s kamarády, snad dobře, protože dnes vyžadují minimální údržbu, sem tam projet a podobně. Ale muzeum veteránů neplánuji, je jich už dost.

Vraťme se tedy k muzeu obchodu. Jak jste se dostával k historickým předmětům z tohoto oboru?

Obchodníky byli už babička s dědou, potom táta. Doma mám i spoustu fotografií. Slýchával jsem vyprávět, jak obchody fungovaly. A když se stalo, že se některá prodejna musela zavřít, zůstala řada zajímavých předmětů doma.Jako malý jsem si s nimi hrál. Jelikož mě zájem o historii obchodu i v dalších letech neopustil, spíš naopak, nashromáždil jsem desítky, možná stovky, artefaktů ze starých koloniálů. Abych si v nich udělal přehled a systém, přivedli mě známí na myšlenku muzea obchodu. A protože bydlím kousek od Karlštejna, rozhodl jsem se, že expozici vybuduji tam.

Jak chcete návštěvníky historií obchodu ve svém muzeu provést?

Vystavím dvě celé prodejny včetně nábytku, pultu i regálů. Bude to historický koloniál a řeznictví. V muzeu například uvidíte, jak se řezník mohl obejít bez elektřiny nebo jak chladil uzeniny a maso. Jak jsem říkal, mám mnoho fotografií pořízených ve 20. a 30. letech, takže vizualizace prodejny bude vycházet z nich. Kromě zařízení je v mých sbírkách spousta papírových i skleněných obalů výrobků, které budou vystaveny.Jediné auto, které bude v muzeu obchodu k vidění, je nákladní vůz Praga Piccolo. Přesně takový měl i můj dědeček, obchodník. Nechal jsem na něj nastříkat dobovou reklamu.

Můžete uvést nějakou zvláštnost, která již není k vidění? 

Na historickém obchodě je zajímavé, že mnoho věcí si dnes už člověk nedovede představit. Možná málokdo ví, že hořčice nebo ocet se rozlévaly do přinesených nádob. V obchodě na ně mívali porcelánové zásobníky. Podobně polévkové koření od Grafu bylo také rozlévané. Velmi málo se kupovaly nápoje. Pila se především pramenitá voda, pivo se z 95  prodávalo točené. V lahvích minimálně. Dnes je to přesně naopak. Ale víno se v lahvích prodávalo odnepaměti.

Z jakého roku máte nejstarší předmět?

Mezi nejstarší patří některé vitríny. Jejich výroba se datuje kolem roku 1910. Většina věcí pochází z doby po 1. světové válce, tedy z dvacátých a třicátých let 20. století.Asi byste nevěřila, ale za první republiky byl český obchod na velmi vysoké úrovni, řekl bych špička v Evropě. Vystavené katalogy jsou sice v němčině, ale to proto, že byly vydány roku 1890 za Rakouska-Uherska, kdy němčina byla úředním jazykem. Jako první vyšel i v češtině katalog zboží firmy Rott.

Říkal jste, že ve sbírkách máte i reklamní předměty. Jak dříve fungoval marketing?

Nápady a myšlenky reklamy první republiky jsou inspirativní i dnes. Kromě malovaných plakátů a obalů je zajímavé, že už tehdy, kdy neexistovala technika, která nám dnes mnohé zjednodušuje, byli obchodníci schopni evidovat své zákazníky a jejich nákupy, aby mohli poskytovat věrnostní slevy. Tehdy jim k tomu stačila tužka a blok, kam zákazníky a jejich nákupy pečlivě zaznamenávali, a poskytované slevy za jejich věrnost během roku dokázali přesně spočítat

.V muzeu budu mít vystavené i účetní knihy. Tam můžete vidět, že v té době existovala i DPH. Také byly dvě sazby jako dnes. Jen s tím rozdílem, že činily jedno a dvě procenta.

Budete ve vašem muzeu obchodu také něco prodávat?

V muzeu budeme pražit kávu, což se dříve dělalo přímo v některých obchodech. Máme i původní funkční pražírnu kávy, tu ale zprovozňovat nebudeme, protože funguje na uhlí. Pražit budeme na nové elektrické retropražírně. Čerstvě pražená káva provoní celé muzeum a navodí tak nostalgii starých dob. Budeme prodávat nějaké drobnosti a suvenýry s motivem muzea.

Kdy bude muzeum obchodu otevřeno?

Hlavní rekonstrukce budovy je hotová, na konci července proběhla kolaudace. Minimálně půl roku však bude trvat, než se tam navozí a roztřídí všechny vystavované předměty, které budou doplněny popisy v několika jazycích. Takže počítám, že muzeum otevře své brány příští rok.

(bt)