Jak na zálohování dat

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMám v počítači mnoho rodinných fotografií a další obsah, o nějž bych nerad přišel.

Říká se, že je dobré data zálohovat. Jaké jsou způsoby a který je nejvhodnější pro domácí použití?

Se zálohováním určitě neváhejte. Je známo, že uživatelé se dělí na dva druhy – ti, kteří data nezálohují, a ti, kteří o ně už přišli. Je několik způsobů, jak svá data ochránit, nastíním čtyři z nich.

Prvním je přidat do počítače další disk a kopírovat na něj veškerá důležitá data. Úskalí tohoto způsobu spočívá v tom, že oba disky jsou takříkajíc v jedné „bedně”. V případě poškození zařízení přepětím nebo krádeže můžete přijít o oba disky najednou a celá záloha je tak zbytečná.

Pokud máte notebook nebo jiné kompaktní zařízení, je přidání dalšího interního harddisku složité a v některých případech dokonce nemožné. Zde je možné zálohovat na disk externí, většinou připojovaný přes USB. Výhodou je, že poškození či krádež zařízení nepostihne zálohovaná data, nevýhodou, že je potřeba na zálohování myslet a v pravidelných intervalech externí disk připojit.

Výše uvedené způsoby jsou finančními náklady srovnatelné, dostatečně velký disk se dá pořídit do 1 500 Kč s daní.

O něco dražším způsobem zálohování je domácí datové úložiště. Jedná se v podstatě o jednoduchý počítač s integrovanými disky a se softwarem určeným k jednoduchému ovládání způsobu a stylu záloh. Ten se připojí k domácí síti a všechna zařízení se nastaví tak, aby data zálohovala na něj.

Domácí datové úložiště se dá pořídit od 2 000 Kč s DPH podle druhu.

Pro zálohování dat z mobilních telefonů a tabletů je možné využít cloudové služby. Většinu mobilních zařízení lze nastavit tak, aby do cloudu odesílala veškerá data (fotografie a videa, dokumenty, e-maily, a dokonce i nastavení zařízení). Cloudové služby Microsoftu a Googlu jsme probrali podrobněji ve zpravodajích v minulém roce, ovšem podobné nabízí pro svá zařízení i Apple a samozřejmě jsou i „platformně nezávislé” služby (jednou z nejznámějších je Dropbox).

Pravidelné zálohování lze nastavit v každém operačním systému automaticky a výše uvedené způsoby záloh se dají i kombinovat. Jestliže si s nastavením neporadíte sami, sjednejte si odborníka. Nastaví vám pravidelné zálohy, a navíc bude schopen vám doporučit řešení šité na míru vašim potřebám. Obnova dat z poškozených zařízení je výrazně dražší a někdy bohužel nemožná.

(imho)