Draci, baba a kuličky

Draci, baba a kuličkyJirka Jelínek působí už osmým rokem jako osobní trenér.

Začínal v USA jako strength and conditioning coach pro Waukesha Wings Hockey, dále při trénování sportovců v oblastech amerického fotbalu, hokeje, fotbalu, baseballu, hodu diskem, bojových sportů, rychlobruslení atd. Jeho klienti dosahovali mimořádných výsledků a někteří z nich působí v profesionálních soutěžích po celém světě.

Nyní trénuje v Černošicích. Patří k lidem, kteří dokážou rozdávat úsměv, dobrou radu a tolik důležité povzbuzení. Zabývá se též zdravotním cvičením a cvičením pro děti. Proto jsem ho požádala o odpovědi na otázky pro náš zpravodaj.

Pokud zhodnotíš svou trenérskou praxi – v čem lidé dělají při cvičení největší chyby?

Často se setkávám s tím, že lidé chtějí od cvičení rychlé výsledky. To vede k nesprávnému výběru a provádění cviků, což může mít za následek různá zranění. Myslím, že nejdůležitější věc, kterou lidé mohou udělat, je zjistit, v jakém bodě se nacházejí, aby věděli, odkud začít. Obvykle mívají mylné představy o svém stavu, a pak se přeceňují, nebo podceňují.

V případě podceňování nedosahují výsledků, jelikož se „šetří“. Opačný případ vede k různým zraněním, protože takoví sportující chtějí výsledek za každou cenu. Dobrá je vždy konzultace s odborníkem, který jim může ukázat správný směr nebo jim pomoci na jejich cestě k vytouženým cílům.

Rodičům se neustále radí, aby šli svým dětem příkladem – kdy a jak je nejlepší začít s dětmi provádět nějaká cvičení? Kde se rodič dozví, že cvičení je vhodné pro konkrétní věk dítěte? Já jsem byla například vždy upozorňována, že s dětmi ve věku tří let nelze dělat kotrmelce.

Myslím, že důležité je, aby děti byly především dětmi. Jejich tělo ví instinktivně nejlépe, co je pro ně bezpečné. Jakýkoli nucený pohyb může mít za následek zranění. Děti potřebují vše zkoušet, aby jejich nervosvalový systém zjistil své možnosti. Pokud se jim některé cviky výslovně zakazují, vyvolá to v nich strach a ten může ovlivnit vývoj pohybového aparátu nebo i dítěte.

Ohledně kotrmelce bylo podle výzkumu v Journal Percep-tual and Motor Skills uvedeno, že dětem, které mají lepší motorické schopnosti, se lépe daří v mateřských školách i během dalšího studia. Důležité je, aby cvičení bylo pro děti zábavné. Samozřejmě se nejlépe učí od svých rodičů. Rodič může cvik ukázat a dítě ho opakuje. Všechny naučené pohyby, jako je třeba jízda na kole, vyžadují čas na osvojení. Vždy to chce trpělivost, a hlavně zábavu.

Jak děti fyzicky komplexně zdravě rozvíjet? Návratem ke klasickým dětským zábavným sportům – pouštění draků, hře na babu, cvrnkání kuliček… Co ty na to jako trenér? Nehlídáme děti moc a nenutíme je do příliš jednostranných sportů?

Přirozené dětské hry jsou skvělé věci, které rozvíjejí mnoho pohybových a motorických dovedností, jako jsou ohebnost, hbitost, postřeh, koordinace oka a ruky, stabilita, zpevňování hlubokých svalů. Jsou zábavné, děti se naučí vyhrávat a prohrávat, nikdo je nesoudí, snaží se uspět samy od sebe.

Každá jednostrannost má mnoho následků, vede ke zkracování a ochabování různých svalových skupin, což může vyústit v častá zranění. Není výjimečné, že mnozí mladí sportovci mají ve svých letech za sebou různé operace. To je následek přetěžování, nedostatečné regenerace, jednostranného zaměřování, větší touhy rodičů než dětí, aby uspěly, a podobně.

V poslední době se na zahrady rozšířily různě veliké trampolíny. V čem je trampolína úžasná a na co si dát pozor?

Trampolíny jsou úžasné, ale… V roce 2000 se trampolíny uvedly jako olympijský sport. To má určitě podíl na jejich rozšíření. Nicméně ani do současné doby nejsou žádné regulace. A jak to většinou bývá, děti i dospělí se snaží napodobovat to, co vidí. Je třeba poznamenat, že olympijští i jiní sportovci se této disciplíně věnují převážnou většinu svého času, a proto cviky, které předvádějí, jsou výsledkem jejich tréninku.

Časté přeceňování rekreačních sportovců vede ke zraněním a v některých případech i ke smrti, která bývá zapříčiněna především úrazem hlavy. Zranění, která vznikají na trampolínách, a je důležité dávat si na ně pozor, jsou:

• různé triky (salta, přemety apod.);

• srážka dvou nebo více dětí (především poranění hlavy);

• špatné doskoky;

• vypadnutí z trampolíny;

• vypadnutí z trampolíny na nějaký předmět;

• zachycení se za pružinu nebo rám.

Používání trampolíny se nedoporučuje dětem mladším šesti let. V každém případě by lidé měli respektovat pokyny výrobce. Trampolína má samozřejmě mnoho kladů, jako je například trénování a upevňování koordinace, stability, hbitosti, rytmu, časování, motorických schopností apod. Platí pro ni stejná pravidla jako pro mnoho jiných pomůcek: správné používání a nepřekračování vlastních možností.

Mám známého, který by potřeboval cvičit „jako sůl“, jak ho motivovat k tomu, aby konečně začal? Jak přesvědčit své (jeho) tělo, že vlastně chce pravidelně sportovat?

Zjisti, co je pro něho motivací. Pokud se to nedozvíme, je těžké někoho do něčeho nutit. Možná se společně přihlaste na nějaký amatérský závod a získáte důvod, proč trénovat. Doporuč mu trénink s trenérem, který cvičení promění v zábavu.

To skutečně doporučuji! Děkuji.

(bt)